Themadossiers

Sla dit aanbod op bij je favorieten Mail deze pagina naar een vriend Print deze pagina

Fun voor iedereen: pretparken en speeltuinen

Fervente pretparkbezoekers kunnen ook dit jaar weeer hun hartje ophalen.
Wil je het allemaal meemaken, dan zal je er elk - al of niet zomers weekeinde - op uit moeten trekken.

Een overzicht van wat je allemaal mag verwachten om eens heerlijk uit de bol te gaan.

Voor een degelijk overzicht van attractieparken in binnen- en buitenland moet je bij Theme Park Vision (www.pretparken.be) zijn.



De verschillende domeinen worden goed gestructureerd voorgesteld met praktische steekkaarten, leuke weetjes en een beoordeling van de verschillende attracties naar actie en kindvriendelijkheid.

Deze portaalsite geeft een heldere kijk op de Europese pretparken en hun recreatiemogelijkheden.
Tevens vind je een antwoord op vragen over het al dan niet geschikt zijn voor jonge gezinnen, toegankelijkheid voor mindervaliden, de toegangsprijs en het parkeerticket.

De attractielijst beoordeelt in welke mate de attracties de nodige actie bieden, hoe familievriendelijk zij zijn en in welke mate het voorgestelde thema is uitgewerkt.
Per park zijn er leuke weetjes, tripverslagen, een nieuwsrubriek en een forum. Handig is een aanvalsplan dat je vertelt hoe je het parkbezoek best organiseert op drukke dagen en je meteen vertelt hoe lang de wachtrijen wel kunnen duren. Vaak is een grondplan aanwezig zodat je al vooraf een route kan uitstippelen.

Pretparken.be bevat inmiddels gedetailleerde informatie over een tachtigtal parken en de meer dan drieduizend daarin opgestelde attracties. Voor wie een pretparkbezoek overweegt, kunnen wij deze website warm aanbevelen, zeker als het de eerste maal is dat je erheen trekt.
Individuele websites van pretparken (zie verder) zijn over het algemeen vrij goed uitgebouwd met praktische informatie, voorstelling van de diverse attracties, een interactieve kaart, een virtueel bezoek en een evenementenkalender.

Terwijl Disneyland Parijs als enige het jaar rond is geopend, trachten andere pretparken het seizoen tijdelijk te verlengen. Walibi, Bellewaerdepark, Plopsa De Panne en Bobbejaanland lassen een Halloween-opening in, rond de Allerheiligenvakantie. De Efteling en Bellewaerdepark zijn ook geopend tijdens de kerstvakantie.

De websites van de pretparken verwijzen meer dan eens naar logiesmogelijkheden. Dikwijls kan je combinatietickets met openbaar vervoer of andere bezienswaardigheden aankopen. Meer en meer pretparken geven je de kans om online iets voordeliger toegangskaarten te kopen en thuis af te drukken.

Kaartjes kopen

Toegangskaarten voor pretparken kan je bezwaarlijk goedkoop noemen, ook al staat de prijs in verhouding tot het attractie-aanbod en zal je op een stedelijke kermis vaak meer uitgeven.

Bij De Post (www.post.be/site/nl/postoffice/otherServices/parcs.html) kan je alvast terecht voor voordeeltickets, met kortingen tussen 1 en 5 euro. Je moet de tickets dan wel aanschaffen in je postkantoor.

Op vertoon van je Delhaize Plus-kaart  (www.pluskaart.be/guide/offer/_nl/freetime.aspx) kan je ook enkele euro’s besparen. Bij Happy Days (www.happydays.be/?lang=nl) is het aanbod alvast geringer.

Laat je de wagen liever thuis, dan stellen de Belgische Spoorwegen je een aantal dagtrips (www.b-rail.be/php/bexcursions/index.php?task=list&lang=N&sectionid=4&catid=32) voor naar diverse pretparken.
Aan het stationsloket koop je een voordelig combi-ticket dat treinreis, toegangsprijs en eventueel aanvullende vervoer omvat. Op de website kan je de prijs van een B-dagtrip vooraf berekenen.

Recreatiedomeinen

Ben je niet echt op zoek naar grote pretparken met duizelingwekkende attracties, dan kan je gerust een of ander provinciaal, stedelijk of gemeentelijk recreatiedomein opzoeken.
Voor zachte recreatie, een wandeling, een zwempartijtje, een tochtje met een waterfiets of roeibootje en eventueel nog een klimmuur en tal van schommels ben je beter af in dergelijke parken.

Informatie hierover win je gemakkelijk in op websites van stads-, gemeente- of provinciebesturen.


Bij de Vlaamse Overheid (www2.vlaanderen.be/ned/sites/gemeenten/NASApp/cs/ContentServer/index_0.html) en de Union des Villes et Communes des Wallonie (www.uvcw.be) vind je daarvoor de nodige hyperlinks. Zoek telkens naar een rubriek toerisme, recreatie of vrije tijd om de recreatiedomeinen op te sporen.

Is de naam van de gemeente jou onbekend of wil je gewoon zoeken naar een of ander leuk recreatiedomein, kijk dan eens op Toeristische Attracties (www.toeristischeattracties.be).
Deze vereniging overkoepelt tal van toeristische attracties. Onder ‘attractieparken’ krijg je een opsomming van aangesloten pretparken, dierentuinen en enkele recreatiedomeinen.
Een aparte rubriek ‘waterplezier en recreatieparken’ focust nog meer op onder andere provinciale domeinen en vrijetijdsparken met zwembad of strand, roeivijvers en speeltuinen. Een korte inleiding vertelt je wat je er kan doen en op een bijhorende steekkaart vind je de noodzakelijke adresgegevens, toegangsprijzen en hyperlink naar het respectievelijke park.

De Waalse zusterorganisatie Attractions et Tourisme (www.attractions-et-tourisme.be) vertelt je op een aparte Nederlandstalige website (www.toeristische-attracties.be) onder dezelfde rubriektitels ‘attractieparken’ en ‘waterplezier recreatieparken’ waar je in Wallonië terecht kan voor een dag vol pret.

Speeltuinen

Als je in Recrea (www.recrea.info) onder ‘attractie’ de subrubrieken ‘attractiepark’ en ‘speeltuin’ aanvinkt, krijg je een vrij uitgebreid overzicht van alle ontspanningsmogelijkheden.
Door gewenste regio en tijdstip te definiëren, krijg je een meer verfijnde selectie. Verwacht niet te veel van de steekkaarten per vestiging.
Meer dan eens beperken die zich tot een adres en een hyperlink, maar daarmee zit je tenminste op het goede spoor.


Een degelijk uitgebouwde website met een representatief en volledig overzicht van overdekte speelpleinen of binnenspeeltuinen is voorlopig niet beschikbaar. Tal van goedbedoelde initiatieven beperken zich tot een regio of tot een opsomming van enkele adressen.

Tik je in Google (www.google.be) het trefwoord ‘binnenspeeltuin’ in, dan krijg je een uitgebreide voorstelling van de beschikbare mogelijkheden en vele tientallen individuele websites van sportcomplexen, recreatiecentra of voormalige fabrieksgebouwen waar je naar hartelust kan ravotten.

Pretparken België

“Er was een aap nodig om de mens in de ruimte te krijgen, maar drie vliegen volstaan om hem terug te brengen”, onder dat motto presenteert Bellewaerde Park (www.bellewaerdepark.be) een nieuwe 4D film ‘Fly me to the Moon’. Drie kleine vliegjes - Nat en zijn vriendjes I.Q. en Scooter - bouwen een mini raket dichtbij Cape Canaveral waar Apollo 11 klaarstaat op de lanceerbaan.
Vanaf het begin van de film zijn het de toegevoegde speciale effecten - het bewegen van de zetels van voor naar achteren, de trillingen, de wind, de waterdruppels en het gekietel aan de benen - die samen de fysieke sensaties vormen.

Bobbejaanland (www.bobbejaanland.be) draagt al jaar en dag de ondertitel ’t Plezantse land’ in zijn logo, en precies dat element wil men nog meer uitspelen.
Daarom komt er een flink programma straatanimatie. Verder wordt een splinternieuw vierdimensioneel theater geopend, waar de film ‘Haunted House’  wordt getoond. Buiten stormt het en je volgt een zwarte kat omdat je net als haar een plek zoekt om te schuilen.
Omdat Bobbejaanland staat voor ‘entertainment’ naar het publiek komt er een  splinternieuwe paardenshow, Horse Show “the Legend”, waarin de Bobbejaners de hoofdrol spelen. Gebaseerd op de gelijknamige VTM-reeks Booh! komt er ook een theatershow met Jonas en de spoken Don Carlos en Philomena.

In de Dolfidroom van Boudewijn Seapark (www.boudewijnseapark.be) kan je de dolfijnen van heel dichtbij, en ook onder water, bewonderen.

In het gloednieuwe zeeleeuwenbassin leef je helemaal mee met de avonturen van Zeppo en Robby en mis je helemaal niets van het unieke spektakel met de speelse Californische zeeleeuwen.
Voor de kids is er het dierenpark met hoge aaibaarheidsfactor en het reuze speelparadijs.
Nieuw is het schalkse poppentheater dat jong en oud in de ban houdt van de dieren van de zee.



Plopsaland De Panne (www.plopsa.be) vernieuwde allerlei attracties. Twee overdekte voetbalvelden aan spelplezier vind je in Plopsa Indoor in Hasselt (www.plopsa.be).

Plopsa Coo (www.plopsa.be) is helemaal opgefrist en vernieuwd in. Het voormalige Ardense Telecoo-park krijgt een Dorpsplein met Dansende Fonteinen en een Sterrentoren, een kopie van de SpringFlyer in Plopsaland De Panne.
Op 70m hoogte worden de bezoekers rondgezwierd. Dit Plopsa-park aan de watervallen van Coo creëert meer en meer zijn eigen identiteit, nu enkele Studio 100-producties (Fred&Samson, Plop le Lutin, Bumba en Wizzy&Woppy) ook op de Waalse zender RTL Club te zien zijn.

Walibi (www.walibi.be) investeerde om het comfort van zijn bezoekers nog verder te verbeteren. Deze investeringen maken deel uit van een meerjaren plan om van Walibi Belgium, dat het moederpark is van de Walibi- parken in Europa, echt de parel aan de kroon te maken.

Pretparken Nederland

Weliswaar met een jaar vertraging opent de Efteling (www.efteling.nl) een spectaculaire nieuwe attractie: De Vliegende Hollander.

In de topattractie voor de 55e verjaardag van het park reizen bezoekers terug naar de Gouden Eeuw. De spectaculaire achtbaan wordt gecombineerd met een walkthrough, een darkride, een watercoaster en een splash.

Na het ontstaan van Het Land van Ooit (www.ooit.nl) in 1989, is er niet eerder zoveel geïnvesteerd. De investering wordt besteed aan een kwaliteitsverbetering over de hele lijn en aan een uitbreiding en vernieuwing van het Ooit-product.

Nieuw is het ‘Raknest’ van Rak de Reiger, met een zeer spannende voorstelling alleen voor de allerstoersten.
Ook alle springkussens en speeltoestellen worden volledig vernieuwd en aangevuld met een klimwand.


Walibi World
(www.walibiworld.nl) is één van Europa's grootste actieparken met zeven rollercoasters waaronder Goliath, Robin Hood, Express en El Condor. Sinds 2005 is er ook Splash Battle, een interactief wateravontuur ... Richtte het park zich tot 2005 als Six Flags Holland vooral naar tieners, dan wordt nu op een veel ruimer publiek gemikt.
In Walibi World werden een aantal attracties weggehaald en vervangen door nieuwe recreatiemogelijkheden voor jonge kinderen. Dit seizoen wordt vooral geïnvesteerd in meer entertainment met onder andere een interactieve levende fontein en nieuwe shows.

Pretparken Duitsland

Movie Park Germany (www.moviepark.de) gaat een uitgebreide samenwerking aan met de tv-zender Nick en opent het eerste Nickland van Europa op een oppervlakte van 15.000 m2.

In samenwerking met de tv-zender wordt het huidige kinderland uitgebouwd met de waterattractie Splash Battle en een gezinsachtbaan. Was SpongeBob de vrolijke zeespons tot nu toe slechts in de 4D-bioscoop van het recreatiepark te bewonderen, dan kan je hem samen met vriend Patrick, Dora, Jimmy Neutron en andere sterren van de televisiezender dagelijks begroeten en in de armen sluiten.
Naast de uitbreiding van kinderland ontstaat een nieuw themagebied, de Santa Monica Pier, met een rollercoaster en een reuzenrad. In samenwerking met Metro Goldwyn Mayer en 20th Century Fox zijn er diverse shows waarin de gasten even filmster worden.

Nog geen jaar nadat Phantasialand (www.phantasialand.de) het themagebied Deep in Africa met haar spectaculaire - en meteen bekroonde - achtbaan Black Mamba opende, volgt met  ‘Talocan’ een gloednieuwe attractie. Talocan is een ‘suspended Top Spin’ in een Aztekentempel.
Talocan is een tot nu toe unieke attractie in Europa met bloedstollende en  speciale effecten zoals vuur, water, geisers en mistbanken.

Pretparken Frankrijk

Mickey Mouse en zijn vrienden spelen de hoofdrol in de nieuwe Disney’s Once Upon a Dream Parade in Disneyland Paris (www.disneylandparis.com).


Voor het eerst wordt er daarin ook met geuren gewerkt. Het centrale punt van het Disneyland Park, het betoverende Kasteel van Doornroosje, is speciaal voor de 15de verjaardag versierd met 15 gouden beelden van de bekendste Disney figuren.

Gedurende het verjaardagsjaar openen drie nieuwe attracties in het Walt Disney Studios Park. De kleurrijke koraalriffen uit Disney/Pixar’s Finding Nemo worden voor iedereen toegankelijk met de opening van Crush’s Coaster.  Autoliefhebbers die altijd al eens in één van de auto’s uit de Disney/Pixar film Cars hebben willen racen, kunnen dit in Cars Race Rally. Begin 2008 stijgt de spanning verder als de beangstigende “Tower of Terror” opent.

Parc Astérix (www.parcasterix.fr) is het themapark over de welbekende cartoonfiguren Asterix en Obelix. De coasterliefhebbers hebben keuze tussen Goudurix (de 7-looper), de houten topachtbaan Tonerre de Zeus en Trace du Hourra.

Het voormalige Walibi Lotharingen werd in mei vorig jaar overgenomen en omgedoopt tot  Walygator Parc (www.walygatorparc.fr).
Tijdens de voorbije winter onderging het park een gedaanteverwisseling en werd het onderverdeeld in vijf themazones: Le Monde de l’Aventure, La Porte du Temps, Le monde des P’tits Bouts, Le Monde Circul’air en La Terror House, dat uniek is voor Frankrijk. Verder kwamen er nieuwe attracties met onder meer een Peter Pan-vlucht, een piratentocht, een achtbaan rond een reuzenei, een gigantische Trampolino. Ten slotte is ook gezorgd voor diverse shows en attracties.


Foto's op deze pagina: Pixelio.de, Phantasialand, Efteling, Boudewijnseapark.

Dit is een pagina uit de website van Pasar vzw.