Fietsen voor het vaderland
Een monument geeft vorm aan de geschiedenis. Voeg daar nog een snuifje nationale trots bij en je hebt een plek die in het collectieve geheugen gegrift staat als een must-see. Wij stippelen vijf fietsroutes uit langs beelden en gebouwen die symbool staan voor de vorming van ‘het vaderland’.
- Fietsen
1. De Leeuw van Waterloo
Op 28 juni 1815 werd Napoleon definitief verslagen. De 45 meter hoge heuvel in Braine-l’Alleud is meer dan tien jaar na de Slag bij Waterloo opgericht, op de plek waar de Nederlandse prins Willem gewond raakte. Het was het ideale excuus om hem van het slagveld te verwijderen, zo leert een bezoek aan het Wellingtonmuseum. Boven op het vredesmonument heb je een fantastisch uitzicht over het slagveld en de glooiende omgeving. Onze fietstocht (37,5 km) start in het centrum van Waterloo en laat je het landschap en de troepenbewegingen van meer dan 200 jaar geleden ontdekken.
Start aan het Wellingtonmuseum. Fiets rechtdoor in de Rue de la Station en neem de eerste rechts in de Drève du Moulin richting knooppunt 93.
2. Monumentale hoofdstad
Wat ooit een stadje was in de moerassige Zennevallei groeide uit tot de metropool van vandaag. Het is kort door de bocht en er zijn heel wat meer factoren die aan de basis liggen, maar je zou kunnen stellen dat de Bourgondiërs er mee voor gezorgd hebben dat Brussel de hoofdstad werd van België. Ze kozen Brussel als uitvalsbasis en van hieruit bestuurden ze hun rijk. Brussel heeft sinds kort een eigen fietsroutenetwerk. Het leent zich perfect om de nationale monumenten te bewonderen, zoals het Atomium op de Heizel, het Jubelpark en de Grote Markt.
Start: Vrijetijdssite Bosveld, Heirbaan 10, Machelen. Fiets richting knooppunt 90.
3. De Menenpoort in Ieper
Misschien wel het bekendste WO I – monument is de Menenpoort in vredeshoofdstad Ieper. De poort werd in 1927 opgericht door de Britten als eerbetoon aan duizenden vermiste Britse soldaten die zich nog ergens in de Flanders Fields bevinden. Elke avond om 20 uur blazen klaroenblazers er de Last Post, een moment waar je stil van wordt. Met de bewegwijzerde Vredesfietsroute (45,3 km) ontdek je van hieruit allerlei plekken en monumenten in de Westhoek die aan de vier jaar lange loopgravenstrijd herinneren.
Start aan parking Hoornwerk. Fiets door de Menenpoort in de Menenstraat naar de Grote Markt en pik er in op de fietsroute.
4. Het Kasteel van Bouillon
Hoog boven het stadje Bouillon staat een middeleeuwse burcht dat al sinds halfweg de 19e eeuw één van de bekendste toeristische trekpleisters van de Ardennen is. Ooit was het de woonplaats van Godfried van Bouillon (1060 – 1100), één van de hoofdrolspelers van de Eerste Kruistocht. De burcht was eeuwenlang een belangrijke verdediging voor het prinsbisdom Luik. Binnen de muren worden roofvogelshows georganiseerd en tussen 1 april en 11 november is er ook een klank- en lichtspel te bewonderen. Onze best wel pittige fietstocht (59 km) verkent van hieruit de vallei van de Semois en gaat ook langs de kasteelruïnes van Herbeumont.
Start t.h.v. parking Boulevard Vauban in Bouillon. Opgelet! In het najaar wordt deze route soms afgesloten wegens de jacht. Check http://bit.ly/3W21jRq om te zien wanneer precies.
5. Volksheld Ambiorix in Tongeren
Ambiorix, de koning van de Eburonen, slaagde er volgens de overlevering in om verschillende stammen te verenigen in de strijd tegen de Romeinen. Zijn beeld staat op de Grote Markt van Tongeren. Met de grote snor, het golvende haar en krijgersuiterlijk heeft de kunstenaar de toon gezet voor hoe wij vandaag naar de oude Belgen kijken. Onze fietstocht (52,5 km) voert ons door de glooiende vallei van de Jeker richting de Maas. In dit gebied moet Ambiorix vast en zeker gepasseerd zijn tijdens de opstand. Vermoed wordt dat zich hier ergens het Romeinse heuvelfort Atuatuca bevond.
Start aan stadsparking De Motten, Dijk 6-8, Tongeren. Fiets naar knooppunt 111.