algarve

Overwinteren in de Algarve

12 minuten leestijd

De Algarve in de winter voelt als een goed bewaard geheim. Waar in de zomer duizenden toeristen de stranden overspoelen en de hitte drukkend kan zijn, is het contrast enorm. Uitgestrekte, lege stranden, een groene omgeving en een heerlijk mild klimaat. Aangename temperaturen van 18-20°C, perfect voor lange wandelingen langs de kust of een fietstocht door de Ria Formosa... in een landschap dat nooit verveelt. 

reportage
  • Kamperen
  • Uitstappen en vakanties

Rudolf en Lianne reizen sinds 2022 onder de naam ‘Caravan2live’ fulltime door Europa met hun caravan. Inmiddels hebben ze 25 landen doorkruist en telkens ontdekken we weer hoe veelzijdig Europa is. Deze winter hebben ze bewust gekozen voor de Algarve. Waarom? Deze regio heeft meer te bieden dan natuur en klimaat alleen. De Algarve ademt geschiedenis. Van de Moorse invloeden in Tavira tot de oude stadsmuren van Faro, de rode kasteelmuren van Silves en de traditionele witte huisjes, die je overal in de regio tegenkomt. Beleef het oude Algarve in elke bocht van de smalle straatjes en op zonovergoten pleinen waar de tijd stilstaat. Reis mee en geniet van de winterzon, het licht en zoveel meer…

Eerste indrukken: aankomst in Olhão

Na een vlotte rit over de snelweg rijden we onder een strakblauwe lucht de oostelijke Algarve binnen. Camping Olhão wordt onze eerste standplaats. Een grote camping met diverse lanen en veldjes, waardoor het ondanks het aantal overwinteraars verrassend rustig aanvoelt.

De aankomst verloopt soepel — totdat de mover van onze caravan ermee stopt. Met de hulp van een paar sterke armen duwen we 1800 kilo caravan op zijn plek. Het zweet staat op ons voorhoofd, maar hé: we staan bijna waterpas! Gelukkig hebben we later die dag een tijdelijke oplossing gevonden en met een voldaan gevoel ploffen we neer op het terras van het campingrestaurant. Een ontspannen sfeer, prima maaltijd en een eerste avond onder de Portugese sterrenhemel. En om 20.00 uur? Stiltetijd, alleen de wind door de palmbomen en af en toe een verre roep van een uil. Dit is waarom we hier zijn. 

Camping Olhão: In internationaal gezelschap

Op de camping staan reizigers uit heel Europa: Scandinaviërs die genieten van de zon, Fransen en Engelsen die met hun campers langs de kust rekken, Duitsers en Nederlanders die net als wij langere tijd op één plek blijven staan. Af en toe een Belg die zijn weg naar de Algarve ook heeft gevonden. Iedereen heeft zo zijn eigen reden om hier te zijn, maar uiteindelijk zoeken we allemaal hetzelfde: zon, cultuur en een winter zonder dikke jassen en koude voeten. 

Op onze reizen ontmoeten we gelijkgestemden van over de hele wereld. Zo ook hier, op deze camping, waar we al snel in gesprek raken met Frank & Carla. Een stel dat met hun klassieke Biod caravan vanuit Zuid-Spanje naar Portugal is gereden. Voor het eerst in de Algarve, nieuwsgierig naar wat deze regio te bieden heeft. Ze vertellen enthousiast over de ontspannen sfeer, de schone omgeving en hun eerste indrukken van Faro en Ria Formosa.

Tavira: Mix van Moors en katholiek

Na een dagje genieten van de zon rijden we naar het mooie Tavira. Deze plaats ligt zo’n 20 kilometer van de grens met Spanje en ongeveer 25 minuten rijden vanaf de camping. Het wordt vaak het mooiste stadje van de Algarve genoemd. Het is een plek waar Moorse invloeden samensmelten met katholieke kerken en moderne architectuur. Hier vind je een bijzondere combinatie van traditionele vierzijdige daken en karakteristieke reixa deuren, een stijl die typerend is voor deze stad en die je elders in Portugal nauwelijks tegenkomt

We beginnen onze wandeling bij het Moorse kasteel, nou ja: meer een ruïne. Vanaf de oude vestingmuren hebben we een prachtig uitzicht over de stad. Naast het kasteel staat de Santa Maria do Castelo, een kerk die in 1755 de grote aardbeving overleefde en nog steeds haar indrukwekkende renaissance-gevel toont. De kerk werd gebouwd op de fundamenten van een moskee, een herinnering aan de islamitische periode van Tavira. Vanuit hier slingeren we de smalle straatjes omlaag naar de oude Romeinse brug, die de twee delen van de stad met elkaar verbindt. 

We wandelen door de oude mercado, een prachtig gerestaureerd marktgebouw, dat nu wordt gebruikt voor horeca, winkeltjes en festiviteiten. We lunchen bij een visrestaurant op een terras, iets van de brug en drukte vandaan. De verse vis smaakt ons goed. Na de lunch nemen we nog de tijd om langs de rivier te wandelen en even in een van de schaduwrijke parken te zitten—net als de Portugezen zelf. 

Een van de bijzondere plekken in de omgeving van Tavira, is Praia do Barril, ongeveer 5 kilometer naar het westen. Hier lopen we over een lange loopbrug en komen bij een voormalig treinstationnetje. Vanaf hier kan je 1 kilometer lopen naar het strand of voor €2,- per persoon een treintje nemen. Dit natuurgebied, onderdeel van Ria Formosa, is een paradijs voor wandelaars en natuurliefhebbers. Op het prachtige strand zien we de Anker begraafplaats, een indrukwekkend eerbetoon aan de vissers die hier vroeger op tonijn visten. De zware ankers hielden de netten op hun plek en sommige wogen wel 1000 kilo. We nemen de tijd om langs de kustlijn te wandelen en kijken uit over de Atlantische Oceaan. In de verte ligt Afrika, onzichtbaar aan de horizon, maar toch voelbaar dichtbij. 

Faro: De vergeten hoofdstad

Faro is sinds 1756 de hoofdstad van de Algarve en ligt op slechts 20 minuten rijden van onze camping in Olhão. De meeste toeristen zien de stad alleen vanaf het vliegveld en reizen direct door naar de kustplaatsen. Wij nemen de tijd om de oude binnenstad te ontdekken. 

Vlak naast het centrum ligt een grote parkeerplaats, ideaal om de stad vanaf hier te voet te verkennen. De aardbeving van 1755 heeft ook hier veel schade aangericht, maar delen van de oude stadsmuur zijn nog steeds zichtbaar. De oude stad ligt direct aan Ria Formosa, wat een prachtig uitzicht biedt. Wat direct opvalt—en vooral te horen is—zijn de vliegtuigen die opstijgen en over de stad vliegen. 

Binnen de stadsmuren ruikt het heerlijk door de vele sinaasappelbomen. We bezoeken als eerste de kathedraal, waar we onder de indruk zijn van de vele azulejos (Portugese tegels), die je in meerdere kapellen terugziet. De kathedraal is niet groot, maar van binnen prachtig. In het museum, dat bij de kathedraal hoort, bewonderen we oude mijters en gouden bekers. Buiten op de binnenplaats, ook weer omringd door sinaasappelbomen, genieten we even van de rust.

De oude binnenstad is niet groot, je bent er zo door. Het is een combinatie van prachtig gerestaureerde gebouwen en niet-gerestaureerde panden. Vooral de oude deuren in diverse kleuren vallen op en geven de stad karakter. 

Trek goede wandelschoenen aan, want de binnenstad is bezaaid met keistenen, die niet altijd even vlak liggen. We wandelen verder en ontdekken dat de Arco da Vila, de prachtige toegangspoort tot de oude stad, helaas is ingepakt in steigers. Jammer… Langs de haven staat het grote Faro-teken, natuurlijk maken we een selfie. Via een kleine markt komen we in de voetgangerszone buiten de oude stad waar grote doeken over de straten hangen om de felle zon tegen te houden. 

Faro is een compacte, maar sfeervolle stad met een gezellige haven en veel leuke restaurantjes.

Ria Formosa: Fietsen of wandelen door het natuurparadijs

Ria Formosa, een beschermd natuurgebied van 60 kilometer, is een uniek lagune-landschap met zoutpannen, moerassen en eilandjes dat zich uitstrekt langs de kust. Dit gebied is een paradijs voor wandelaars, fietsers en vogelspotters. Het park is op meerdere plekken toegankelijk en wij besluiten het twee keer te verkennen, elk met een andere route en ervaring.

Onze eerste tocht begint direct bij de camping en voert ons door het deel van Ria Formosa bij het Centro de Educação Ambiental de Marim. Hier betalen we een klein bedrag voor de entree. We fietsen we door een afwisselend landschap waarin we ons de ene keer in Portugal aan zee wanen, en de andere keer op het eiland Texel of tussen de moerassen van het Bargerveen in Nederland. Het is verbazingwekkend rustgevend. We spotten diverse vogelsoorten: een hele groep zilverreigers die samenscholen in een boom en de kenmerkende blauwe ekster. Onderweg passeren we Romeinse reservoirs waar vroeger vis werd gezouten en een oude getijdemolen. Herinneringen aan de traditionele visserij in dit gebied. We genieten nog even van de stilte bij de vogeluitkijk huisjes voordat we terugkeren naar de camping.

Een paar dagen later trekken we er opnieuw op uit, dit keer voor een langere fietstocht naar Fuseta, een klein vissersdorpje midden in Ria Formosa. De route is schitterend: we fietsen over houten vlonders, langs uitgestrekte zoutpannen en over ruige zandpaden. Af en toe zien we informatieborden die uitleg geven over de flora en fauna. We speuren naar vogels, maar de meeste zitten te ver weg om te herkennen. In Fuseta aangekomen worden we beloond met een prachtig uitzicht op de eilandjes aan de overkant en het kristalheldere water. Op een terras genieten we van vers gevangen vis op de bbq—simpelweg op smaak gebracht met wat zout en peper.

We fietsen we nog iets verder om flamingo’s te spotten, maar we hebben waarschijnlijk net het verkeerde seizoen gekozen: geen roze vogels te bekennen.

Naast fietsroutes biedt Ria Formosa ook prachtige wandelroutes, waar je nog dichter bij de natuur kunt komen. Dit gebied is een must-see voor natuurliefhebbers die de Algarve bezoeken.

Olhão: Authentiek vissersstadje vol charme

We staan op Camping Olhão, dus het is het hoog tijd om het stadje zelf te verkennen. Dat doen we samen met Floranke en Gideon, bekenden die vanuit Spanje een omweg naar de Algarve maakten om ons te bezoeken. We dwalen door de smalle straatjes van dit kleurrijke vissersplaatsje. De gevels van de huizen zijn in diverse tinten geschilderd, overal duiken versieringen met zeepaardjes op en op een plein bewonderen we een prachtig beeld van een zeemeermin. 

We lopen in de winkelstraten langs kleurrijke kleine bootjes gevuld met planten. De overdekte markthal, gebouwd door Gustav Eiffel, ligt direct aan haven. Ze is een bezienswaardigheid op zich. Hier proef je de sfeer van het dagelijkse leven in Olhão, waar verse vis, lokale kazen en groenten in kraampjes uitgestald liggen. 

We lunchen in een restaurant met uitzicht op zee, net op tijd voordat een flinke regenbui losbarst. Binnen is het knus en gezellig en we genieten van het uitzicht op het water terwijl we de lokale keuken proeven.

Van Olhão naar Albufeira

Na ruim een week op Camping Olhão is het tijd om verder te trekken. We nemen afscheid van de leuke mensen die we op de camping ontmoet hebben. De rit van Olhão naar Albufeira is ongeveer 50 kilometer en duurt een klein uurtje. De route verloopt soepel en onder een strakblauwe lucht rijden we door het heuvelachtige landschap van de Algarve. Eenmaal aangekomen op de camping merken we direct het verschil: het is hier een stuk drukker en chaotischer dan in Olhão. Hoewel er nog genoeg plekken vrij zijn, blijken sommige plaatsen wat drassig omdat het gisteren even behoorlijk geregend heeft.

We manoeuvreren de caravan op zijn plek en besluiten dit keer zelf flink mee te duwen terwijl de mover zijn werk doet. Het blijkt een slimme zet: zonder storingen rolt de caravan perfect op de juiste plaats. Ondanks de drukte is de sfeer op de camping gemoedelijk en vinden we een rustige plek vlakbij een sanitairgebouw. Tijd om even bij te komen en ons voor te bereiden op nieuwe ontdekkingen vanaf deze camping.

Silves: De oude Moorse hoofdstad

Vanaf camping Albufeira is het zo’n 25 km rijden naar Silves. Voor de sportievelingen is het ook mogelijk om per fiets te gaan, al is het met de heuvels en het hoogteverschil een flinke uitdaging. 

We rijden door een landschap vol sinaasappelboomgaarden en ruiken de zoete bloesemgeur terwijl we de stad naderen. Vanaf de hoofdweg zien we het kasteel al op de heuvel liggen. We parkeren op een grote parkeerplaats aan de Arade rivier. Dat betekent wel een stevige klim omhoog door de stad, maar de geplaveide straatjes en kleurrijke huizen maken het een aangename wandeling.

Deze stad heeft een compleet andere sfeer dan de kustplaatsen. Hier voel je de middeleeuwse geschiedenis op elke straathoek. Het was ooit de Moorse hoofdstad van de Algarve. Dat zie je bijvoorbeeld nog steeds terug in het indrukwekkende Castelo de Silves, een imposant rood zandstenen kasteel dat hoog boven de stad uittorent.

Het kasteel zelf is een hoogtepunt, letterlijk en figuurlijk. We wandelen over de brede kasteelmuren en genieten van het panoramische uitzicht over de stad en rivier de Arade. Binnen de muren zien we opgravingen die de Moorse aanwezigheid in deze regio bevestigen. 

Naast het kasteel ligt de Sé de Silves, de gotisch-barokke kathedraal van de stad. Ooit was dit een moskee, maar na de verovering door koning Dom Sancho I in 1189 werd het omgebouwd tot een christelijke kerk. Binnen is de kathedraal sober, maar de sfeer en de prettige muziek maken indruk. Bijzonder detail: je loopt over oude grafstenen die in de vloer verwerkt zijn. Na onze historische ontdekkingstocht ploffen we neer op het terras van café Da Rosa op het centrale plein. Op aanraden van de verkoopster kiest Rudolf een Pata de Veado, een typisch streekgebak wat een uitstekende keuze blijkt. We bezoeken nog enkele kleine winkeltjes met streekproducten en laten ons verleiden door de geur van verse sinaasappels en amandelen.

Een onverwachte verrassing in Silves is de Casa de Cultura. Dit gebouw, dat vroeger een slachthuis was, is nu een cultureel centrum gewijd aan de Portugese, Moorse en Mediterrane geschiedenis. We worden hartelijk ontvangen door een enthousiaste dame die ons spontaan rondleidt. Ze vertelt honderduit over de Arabische invloeden in Portugal, de vele Portugese forten langs de Marokkaanse kust en de huidige taallessen Arabisch die hier worden gegeven. Haar passie is aanstekelijk en geeft een extra dimensie aan ons bezoek.

Met een hoofd vol indrukken en een tas vol lokale lekkernijen keren we terug naar de camping. Silves heeft ons verrast met zijn rijke geschiedenis en ontspannen sfeer—een stad die je niet mag overslaan tijdens een bezoek in de Algarve.

Fijn overwinteren

De Algarve heeft ons laten zien waarom zoveel overwinteraars hier jaar na jaar terugkeren. Het zachte klimaat, de prachtige kustlijn, de sfeervolle dorpjes en de ontspannen sfeer maken het een geweldige bestemming om de winter door te brengen. Of je nu houdt van natuur, cultuur, lekker eten of gewoon genieten van de zon, hier vind je het allemaal. Voor ons is het duidelijk: de Algarve is een echt overwinterparadijs! Toch hebben we nog lang niet alles gezien—van het oude centrum van Albufeira tot het idyllische Carvoeiro, de indrukwekkende Benagil-grotten, de rode kliffen bij Praia da Falésia en het pittoreske bergdorpje Alte. Genoeg redenen om hier nog langer te blijven of zeker nog eens terug te komen!

3 x winterkamperen in de Algarve

De Algarve strekt zich uit over het zuiden van Portugal, van de Spaanse grens tot aan de Atlantische Oceaan. Overwinteren in de Algarve? Deze drie campings zijn het hele jaar door geopend:

  1. Camping Mais Olhão – Olhão

Direct aan de Ria Formosa, een perfecte uitvalsbasis voor de oostelijke Algarve en Faro. Grote camping met een rustige sfeer. Het sanitair wordt tweemaal daags schoongemaakt en de douches zijn heerlijk warm. Er is een campingwinkel, zwembad en restaurant.

Prijs: €19,65 per nacht (caravan, auto, hond, elektra, 2 personen).

  1. Hola Camp Albufeira – Albufeira

Centraal gelegen, ideaal voor uitstapjes naar het binnenland. Het sanitair is schoon en goed onderhouden, maar de waterdruk van de douche kan variëren. Campingwinkel, zwembad en restaurant aanwezig.

Prijs: €22,95 per nacht.

  1. Turiscampo Camping – Lagos/Luz

Meer luxe camping met afgebakende plaatsen.Top sanitair, binnen-(verwarmd) en buitenzwembad, campingwinkel, restaurant en sportfaciliteiten. Vlakbij Lagos en perfecte uitvalbasis voor het westen van de Algarve.

Prijs: €37,- per nacht.

3 x winterwandelen 

Dankzij de milde winters is de Algarve perfect voor wandelingen. Hier drie prachtige routes tussen de 10 en 15 km die je meenemen door de unieke natuur.

  1. Percurso dos Sete Vales Suspensos (12 km, retour)

Deze spectaculaire route begint bij Praia da Marinha en loopt over de kliffen langs zeven valleien die door de zee zijn uitgesleten. Je krijgt adembenemende uitzichten op rotsformaties en grotten.

  1. Fishermens Trail & Rota Vicentina (10-22 km per etappe)

Deze route loopt van Sines in de Alentejo tot aan Lagos in de Algarve. Het beslaat 13 etappes van in totaal 226 km. Deze variëren van 10 km tot 22,5 km. Wandelen over onverharde paden, langs indrukwekkende kliffen, vissersdorpjes en verlaten strandjes. Gedetailleerd informatie vind je op www.rotavincentina.com

  1. Culatra-eiland (10 km)

Neem de ferry en ontdek dit autovrije eiland in de Ria Formosa. De routes zijn niet super lang. Je loopt over houten loopbruggen, door duinen en over het strand. Onderweg spot je trekvogels en misschien zelfs dolfijnen!

Tip: De Algarve-wandelgids met 36 routes is te koop bij de toeristische dienst voor +- €8,- (nog niet digitaal beschikbaar).

 

deel Artikel

Meer inspiratie

zilvermeer
actua
Lees meer
  • Kamperen
  • Wandelen
5x campings waar je heerlijk kan winterwandelen!
Word lid voor 39€

Op zoek naar kwalitatieve invulling van je vrije tijd?

Word lid van Pasar en ontdek een wereld vol boeiende activiteiten, inspirerende reizen en gezellige samenkomsten. Met Pasar geniet je van een gevarieerd aanbod aan uitstappen en evenementen, afgestemd op jouw interesses en wensen. Sluit je aan bij onze warme community en beleef onvergetelijke momenten samen met andere enthousiaste leden.

Ga voor de Pasar-pas!

lees meer